10 CHYB, KTERÝ MŮŽETE NA SRÍ LANCE UDĚLAT!

sunny days in srilanka

Čau čau čau, 

Na všech svých kanálech a platformách jsem dala najevo obrovský nadšení z týhle úžasný země! Jsem nadšená totálně! Lěpší začátek mýho cestování jsem zažít nemohla! Srí Lanka je ráj! Lidi jsou tu úchvatný! Příroda je panenská! Jídlo pálivý jako blázen, ale naprosto úchvatný! A můj projekt workaway je snovej! Nicméně je tu pár věcí, který bych chtěla vypíchnout, na který byste si při cestě sem měli dát pozor. Jsou to takový moje subjektivní doporučení. Ale i dle mých místních kolegů dost užitečný!

1. SIMKA

Pokud si hned po příletu koupíte na letišti SIM kartu, což vřele doporučuju, není to vůbec drahý a funguje to úžasně! Tak prosím jedině DIALOG!! Já si koupila Etisalat neomezený data na minimálně jeden měsíc za 1800 RPS, což je asi 225 Kč a strašnýýýý!! Stála stejně, možná víc a připojení je marný! Teď jsem dostala od šéfa Dialogáckou a vůbec se to nedá srovnat! funguje skvěle!! Nicméně všude v restauracích, někde i na zastávkách a různě po městě funguje i WIFI a velmi dobře!

selfietime

2. JÍDLO

Jídlo na Srí Lance je zkrátka dokonalý! Zvlášť milovníci s “plechovou hubou” si tu přijdou na svý. Proč? Všechno je pálivý! Pokud jako já máte rádi příjemně pálivý jídlo s dvěma papričkama v jídelním lístku, tak si prosím tady objednávejte jídlo nepálivý a bude pro vás pálivý tak akorát! Věřte mi. Je to celkem nářez! Nejlepší jídlo, který vřele doporučuju je KOTTU. Ještě lepší je verze CHEESE KOTTU… Je to takovej mišmaš s nudlema a kuřecím masem, ale dělá se i VEGE verze. Dochucený na jedničku! Nejlepší místo na Kottu v Colombu podle místňáků je Pillawoos, Colombo 3.

Držte se pravidla, čim zaplivanější a ošklivější prostředí to pro vás bude tim jídlo bude lepší! Alespoň to místní!

(Níže 1. foto Kottu, 2. foto Hopper)

Koto food
Hopper

3. TUK TUK

Super rychlý a celkem levný způsob dopravy na Srí Lance je TUK TUK! Není důvod se bát! Jsou super a vyzkoušet to musíte! Moje rada ale zní: Smlouvejte a hodně! Minimálně o 200 RPS se dají usmlouvat vždycky. Někdy na vás vytáhnou i takovou částku, že se dá usmlouvat na půlku, protože si řeknou nesmysl! Nicméně to neplatí pro Colombo, tam mají takový taxametry, takže tam jste chráněný i vy i o ni před smlouváním. Pokud si chcete dopředu pojistit, že všechno bude tzv. v pořádku, stáhněte si aplikaci Pick me, která funguje pro TUKTUKY v Colombu, Kandy a Galle a nebo tu pro Colombo funguje super i Uber.

A jaká je moje nejlepší TUK TUK story?

S těma zážitkama to bude těžký. Myslim s tou jejich reprodukcí. Obrovskej zážitek byla už první cesta na pláž s TUK TUKEM! Usmlouvaly jsme s Erin toho pána doslova na pár rupií. A tak si tak jedeme a najednou dojedeme. Pánovi došel benzín. Najednou mává zběsile na nějakýho dalšího TUKTUKÁČE a řiká nám: ,,Počkejte tu dvě minuty, jo?” Nasednul do jinýho TUK TUKU a odjel?! My se na sebe s Erin podívaly a vyprskly jsme smíchy! Nechal nás tam odstavený na kraji hlavní silnice silnice. Čekaly jsme asi 7 minut, všichni na nás troubili… Už jsme chtěly odejít a najednou pán přiskotačil s petkou nafty, nalil to do toho gazíku a jelo se dál!

tuk tuk

4. HROMADNÁ DOPRAVA

Autobusy jsou na Srí Lance boží! Moje oblíbený! Neřízený střely. Řve tam hudba nahlas. DVeře jsou zásadně otevřený. Průvan jako blázen… Řidič má troubící kadenci asi 100x za minutu. Pro slabší povahy nedoporučuju, nicméně je levnější asi o molion než TUK TUK nebo Uber. Holkám, dámám a paním odporučuju si vzít něco přes ramena. Ne všichni pasažéři jsou zvyklý na světlou kůži a pokud jste k tomu ještě blonďatý s modrejma očima způsobíte zaručeně povyku až až! To samý platí pro vlak, kterej je na Srí Lance neskutečněj zážitek. Jezdí po spoustě místech a je neskutečně levnej, kor ještě když uvážíte ten výhled, kterej máte k dispozici po celou dobu cesty <3!

Sri Lanka Train
Sri Lanka Train

5. OBLEČENÍ

Další takový moje doporučení se týká oblečení. Já můžu za sebe říct, co se týká Ella, Kandy a Galle, tak si tu fakt můžete chodit v čem chcete obecně. Ale prosím do chrámů vždycky něco přes ramena a ideálně i něco pod kolena. Nejen že to všichni místní ocení, ale nebudete mít problém se vstupem. Někde jsou přísnější než jinde. Třeba v Kandy v Tooth Temple byli hodně přísný a musela jsem si na svoje šaty s rozparkem navlíknout ještě jednu sukni a na vršek ještě halenku a na to šátek a stejně mě tam ta jedna přísná pani nechtěla pustit. Prostě jsem se jí nelíbila. Nakonec ale svolila.

Tooth Temple Kandy
Tooth Temple Kandy

6. POČASÍ

Tohle je vtipný! NIKDY, ale vážně nikdy se neřiďte na Srí Lance předpovědí počasí, ať už budete mít jakoukoli sebelepší norskou appku tady to nefunguje! Každý den podle aplikace v Galle prší. Jsem tu víc skoro tři týdny a pršelo jednou. A co vím od místních, vláda do meteorologie neinvestuje vůbec, vůbec se o to nezajímá. Za to zaručeně, zeptáte-li se někoho zdejšího, bude vám schopen předpovědět počasí minimálně na dva dny a velmi správně.

sunny days in srilanka

7. ZKRÁŠLOVAČE

Nechci určitě nikomu radit, co si sem s sebou má brát a co ne, to je každýho věc, ale věřte mi, že vlhkost je tu vysoká, takže třeba takový věci, jako jsem si sem vzala já… Viz žehlička na vlasy, make-up přišly celkem vniveč. I když dneska jsem si z recese ty vlasy vyžehlila, jelikož jsem celý den doma s nějakou virózou, tak pro klid mojí dušičky.

hair straightener for Sri lanka
hair straightener for Sri lanka
hair straightener for Sri lanka

8. OVOCE

Moje rada zní: ,,Nebojte se zkoušet roztodivný ovoce! Všechno chutná skvěle, i když nevíte, co to je! A to co znáte a máme doma, chutná tady stejně úplně jinak a asi 100x líp!”

Jediný na co si dejte pozor je ovoce jménem Durian! Smrdí jako plísňový sýr a to myslím bez přehánění! Sama jsem ho ještě neměla možnost vyzkoušet, nebyla příležitost a zase tak moc se  do toho nehrnu, nicméně jsem na to zvědavá a určitě to zkusim! Připravte se na to, že buď ho budete milovat a nebo nenávidět. Údajně není nic mezi tím! Ještě je hodně vtipný ovoce jménem Wood Apple.

Vypadá to jako kus dřeva, když se dostanete dovnitř, vypadá to spíš jak rozteklá čokoláda, voní to jako sýr a chutná to prostě kysele.

Prý je to dobrý s cukrem. A vřele doporučuju Rambutan, to je taková chlupatá růžová kulička, která vypadá vevnitř a chutná trochu jako liči a je to boží. Můžete jí vidět na fotce. Ale o ovoci se ještě nejspíš rozepíšu v dalším článku.

Sri Lankan food

9. KOMÁŘI

Must have je na Srí Lance repelent! Je jedno jestli krém nebo sprej, nicméně ty potvory koušou jako o život, ale vážně. Já sama nejsem moc mastičková a prášková, ale repelent doporučuju, jinak budete pokousaný jako já (10 štípanců a to jen na jedný noze)… Mají tu takovej super chladicej repelent, který je odradí a vás zároveň ochladí. Takže fajn kombo!

10. SRÍ LANČANI

Možná jste si stejně jako já trošku mysleli, že Srí Lanka je taková ostrovní Indie. Vyvedu vás z omylu ještě, než jsme přijedete. Zaprvé to místním neřikejte, jsou na to háklivý a zadruhý to není pravda. Povaha lidí je jiná a dokonce i náboženství a životní styl. Na Srí Lance majoritně převládá Buddhismus, zatímco v Indii Hinduismus a od toho se to všechno odráží, dle mýho názoru. Zatímco kdejaký stoupenec hinduismu pročeká celý život a doufá, že se v dalším životě narodí do lepší kasty a bude mít hezčí život, stoupenec buddhismu věří, že právě tahle životní forma je tou nejlepší, jakou mohl dostat. V praxi to pro nás znamená, že jsou tu všichni “civilizovaný” pohodáři. Takže pokud je pro vás děsivá představa špinavýho Dilí a nebo Bombaje, tak tyhle divoký sny se na Srí Lance konat nebudou. Já za sebe musim říct, že jsem potkala strašně milý místní, nápomocný a ochotný!

Doufám, že vám tenhle článek trošku do začátku pomůže a ušetří vás od menších nepříjemností či komplikací. Pokud by vás cokoli zajímalo, jsem jedno veký ucho, takže se nebojte zeptat :-).

Mějte se báječně! A klidně mi napište, co by vás zajímalo! Ale jak řikám, mám pro vás v rukávu toho spoustu!

Luci

2 komentářů
  1. S tou SIMkou je to vtipný, přijde mi, že všude na světě jsou ta data levnější než u nás, o neomezených datech ani nemluvě! Jinak super tipy! 👍 K těm komárům mě napadla otázka – jaká očkování jsi musela před odjezdem podstoupit? Pokud to bylo v nějakém dřívějším článku, tak se omlouvám, cestovatelské blogy mi trochu splývají 😉

  2. Super děkuji za postřehy určitě využiju Je to velmi zajímavě napsáno a žádný průvodce to nepřekoná.

Reagovat na článek

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.