ALSASKO, MŮJ FRANCOUZSKÝ DOMOV

Vogézy

Čau čau čau, 

možná už jsem tu někde prohlásila, že podle mě není Paříž na Francii to nejlepší a za tím si stojím! Alsasko je můj další “domov”, kde mám mamku a tudíž jsem měla možnost tenhle region navštívit už nespočetněkrát a pořádně. Znáte vůbec Alsasko? Je skvělý! Vinice, nejkrásnější a nejmalebnější vesnice Francie, zelený kopce a hory, Štrasburk, kousek od Švýcarska a co by kamenem dohodil od Německa. Super místo na výlety a od Prahy jenom 7 hodin max.

Alsasko

Řikala jsem si, že když už jsem měla možnost Alsasko celkem projet, že vám sem napíšu pár tipů a hodim pár nebo hodně fotek, abyste si to uměli líp představit. Protože, jak už jsem řekla, zase tak profláklá destinace to neni. Takže tady pár doporučení:

Eguisheim

Eguisheim je moje láska. Je to právě ta vesnice, která vyhrála ocenění nejhezčí vesnice Francie několikrát. Je fakt malebná jako omalovánky. Celkově alsaská architektura je krásná barevná, roztomilá a když k tomu přidáte ty kopce posetý vinicema je to jako v pohádce. Najdete tam spoustu útulných kavárniček, a už cesta tam je zážitek.

Eguisheim
Eguisheim

Vogézy

Vogézy jsou pohoří, který se rozkládá podél západní strany Rýna. Nejvyšší bod se jmenuje Grand Ballon, který se tyčí do výšky 1424 m.n.m. Není vůbec nijak náročný se do týhle vejšky dostat vzhledem k přístupnosti oblasti, která vám dovolí si krásně a v pohodě přijet hodně vysoko autem a příjemně si vyjít jen na vrcholek. Takže při vejšlapu nemáte jazyk na vestě.

Když se podíváte na fotky na internetu z Vogéz, řekla bych, že vás to tak nenadchne, ale představte si to překvapení tam, když je to minimálně 1000 x hezčí než na obrázku. Už klikatá silnice, která vedla do hor byla jako dělaná pro kochání se, ale co teprve samotnej vejšlap?!

Vogézy
Vogézy
Vogézy

Štrasburk

Nejradši mám čtvrť, která se jmenuje Le petite France, která mi připomíná Colmar, protože byla protkána kanály a plná krásných barevných domečků. Náš cíl byla katedrála Notre Dame de Strasbourg, ke který jsme došli na výletě hned vzápětí. Je obrovská a nádherná. Obešli jsme jí dokola a potloukali jsme se okolníma uličkama.

Štrasburk
Štrasburk

Colmar

Colmar je větší město nedaleko Eguisheimu, kterýmu se přezdívá malé Benátky. Celý město je protkaný kanály, po kterých plují dokonce i gondoly jako v Benátkách. Já dávám pořád přednost Eguisheimu, protože mám radši tu útulnost a roztomilost, málo lidí. Nicméně mám Colmar ráda. Spoustu malých suvenýrů obsypaných předměty a plyšáky s čápama. Čáp je totiž hlavní symbol Alsaska, což vás určitě nepřekvapí při 18. čápu na vysokym komíně v Alsasku. Jsou vtipný. No a samozřejmě o dobrý víno a sýry neni nouze- díky Bohu, moje oblíbený kombo!

Colmar

Route des vins

Route des vins je stezka vinicemi v Alsasku mezi menšími vesničkami a městečky jako je třeba zrovna Colmar a Eguisheim. Místo dálnice určitě doporučuju využít právě tuhle cestu, která nabízí fakt nádherný výhled! Kdekoli můžete zastavit a kochat se, fotit, dát si něco dobrýho na zub! V Alsasku hodně žijou tradice a lidový svátky. Takže se mi téměř nestalo, abych byla v Alsasku a nebyl by aspoň v jedný vesničce nějaký průvod nebo slavnost! Takže já si přijdu na svý! Panache nebo bílý víno, dobrej plísňovej sýr, crepka (palačinka) jako dezert a já mám v bříšku jako v pokojíčku!

Route des vins

Haut Koenigsbourg

Haut Koenigsbourg je hrad, ke kterýmu se dostanete právě skrze vinicovou stezku. U hradu je krásná zahrada a kolem zahrady je krásný les! Takže na procházku jako dělaný.

Zimmersheim
Zimmersheim

Zimmersheim

A konečně malinká, milá vesnička Zimmersheim. Nenajdete tam nic zajímavýho, jen já tam trávim vždy nejvíc času. A miluju tu pohodu, ty kukuřičný pole kolem a tu roztomilou alsaskou architekturu. Je to prostě láska a super výchozí bod do Německa, Švýcarský Basileje, Europa parku, Colmaru, Štrasburku, Eguisheimu, Vogéz a dalších krááásných míst.

Snad jsem vás na Alsasko naladila.

Luci

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.