SKOTSKO, MÍSTO, KAM SE VŽDY RÁDA VRACÍM

Čau čau čau,
Dlouho jsem přemýšlela, jak pojmout tento článek, protože mi velmi záleží na tom, abych do něj zanesla vše důležité, všechny emoce, které k této zemi neodmyslitelně patří a pak také ty přírodní či architektonické krásy této zelené země. Tentokrát nebudu popisovat jednu dovolenou. Protože jsem ve Skotsku byla už pětkrát a chci se s Vámi podělit o to nejhezčí, co jsem tam zažila a viděla! I tak to musím rozdělit minimálně do dvou částí, jelikož je toho prostě moc! Miluju to tam! Tu zemi, to že v tak nádherný zemi je má nejlepší kamarádka, která tam tak zapadá jako puzzle! Slibuju, že se budu snažit ,,highlightovat” to nejzajímavější.
Skotsko
Skotsko
Dunblane

Ve Skotsku jsem byla několikrát. Buď se svojí další láskou Áďou nebo Marčou a nebo i sama jen za Týnkou. Tenhle článek je z období jara ve Skotsku, kdy jsem se tam strašně těšila. (Nejen na Skotsko, ale i na mojí Týnku, která mi tu chybí každý den.) A protože mohu říct, že jsem viděla ve Skotsku spoustu nádherných míst, napíšu Vám sem o pár místech, které by určitě stály za to navštívit. Příště si klasicky neodpustím popsat naše příběhy a maličkosti, které dělali tuto dovolenou jednou z nejlepších! Chtěla jsem to seřadit sestupně, aby na konci na Vás čekala nějaká bomba, ale to fakt nejde :D.. Mám asi 6 TOP míst. A pár tipů, které jsou hodně sice populární, ale zase nic moc tam neuvidíte. Takže žádný systém v tom nehledejte.

Edinburgh

Calton Hill

Začnu klasicky hlavním městem Skotska. Věřte mi, že to opravdu není přeceňované místo. Edinburgh je úžasný! Řeknu to takhle, nejsem bůh ví jaký milovník a znalec historie, ale krásnou historickou architekturu umím ocenit. A na Edinburghu mě moc baví spojení kamenných domů a šedivé oblohy v kontrastu s rozkvetlými sakurami. To byl panečku kýč jak bič. Je to opravdu královské město. Já nejsem fanda velkých měst, necítím se v nich většinou dobře, chybí mi tam příroda. Nikdy jsem ani netoužila po tom bydlet v Praze. A když už jsme tam chvíli bydleli na Žižkově, nebyla jsem tam šťastná. Teď bydlíme úplně na kraji Prahy u rybníka a jsem mnohem šťastnější. Nicméně bydlet vedle Edinburghu by mi vůbec nevadilo. Půl milionu obyvatel by bylo pro mě v tabulce naprosté spokojenosti. Zkrátka Edinburgh musíte vidět!
Určitě se vyškrábejte na Arthur’s Seat ať se pokocháte výhledem na celé město nebo ještě pohledem z Calton Hill, taky krása, jak můžete vidět :-).

Ben a Loch Lomond

A konečně něco pro mě- přírodní památky.

Vzdělávací okénko- Loch Lomond je největší jezero Skotska. Pro ty kdo mají na rozdíl ode mě prostorovou představivost. Plocha jezera je asi 71 km čtverečních, takže celkem velká louže! Ta je obklopená horami a zase horami. Jedna z nejvyšších hor Ben Lomond, je vrcholek, z které jsou pořízeny tyto fotografie. Úžasná podívaná. Škrábali jsme se tam 3.den naší dovolené. A řeknu Vám, stálo to za to. Sice ještě teď mě píchne v zádech, když si vzpomenu  na to horolezectví nahoru a zase dolů, ale stálo prostě. V listopadu jsme s Adélkou a našimi milovanými přáteli vydali na Conic Hill, to doporučuji lidem, kteří mají rádi spíš pohodové procházky a tomu odpovídající výhledy z nižších kopců a ani tak to není úplně bez námahy- to vyšplhat. Protože sice má tento kopec 370 m.n.m. ale je třeba myslet na to, že jdete z bodu téměř 0. Kdo si naopak rád zašplhá do hor a nevadí mu velké převýšení a celodenní šplh po horách, těm doporučuji Ben Lomond. Hora je asi 970 m.n.m. A výhled je dechberoucí- sami uznejte.

Glen Coe

GlenCoe je údolí, které je součástí národní přírodní památky Ben Nevis. Větší město poblíž je Fort William nebo Inverness. Průjezdem údolí v GlenCoe můžete ze silnice zahlédnout i nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis. Jen bych chtěla říci, že GlenCoe jedna z nejpopulárnějších film locations. Ale při pohledu na tohle údolí není divu.

Dunottar Castle

Další jedno z nejkrásnějších míst, kde jsem kdy byla je Dunottar Castle blízko města Stoneheaven -jako z pohádky. Jedná se o hrad, který byl částečně postaven už v 5.století. Už když jsme přicházeli pomalu k tomuhle skvostu, říkala jsem, že to musela být věznice. vypadalo to tak trošku jako Azkaban. A taky že v minulosti byla! Právě kvůli své obtížné dostupnosti ze Severního moře.

GlenFinnan Viaduct (Harry Potter)

Pro stejné milovníky Harryho Pottera doporučuji navštívit GlenFinnan Viaduct- což je místo, kde jezdil bradavický expres. Ale i výhled na druhou stranu na jezero Loch Shiel.

St Andrews

St. Andrews je pro mě asi nejkrásnější městečko. Jedná se o skotské univerzitní město s mořem. To určitě musíte vidět, jak jsem se již zmínila moře ve spojení s větrem a kamennými útesy v kontrastu s všudypřítimnou zelenou. Bože, to mělo atmosféru! O útulné kavárny opravdu není v tomto městě nouze.

Dokonce zde najdete i tu, kde se seznámili Kate a William. A také je na to majitel patřičně hrdý, účtuje si jednu libru už za vstup, protože si to prý díky své popularitě může dovolit. Mě to přijde pitomý!

Ale kdybyste si to chtěli na seznamu odškrtnout, je to v samotném srdci města.

Loch Ness

Oban

Naopak města a místa, které můžete dle mého skromného názoru ve Skotsku vynechat a raději čas využít jinak, je jezero Loch Ness. Je to taková nudle dlouhá asi 34 km. Neobklopuje jí tolik krásných hor jako třeba Loch Lomond. Jen taková zajímavost- ve Skotské gaelštině znamená LOCH- JEZERO a Ness je řeka, která přitéká do jezera. Co se týče univerzitního/průmyslového města Aberdeenu, to bych klidně také vynechala. Najdete tam hezká zákoutí a historické monumenty a ano také je u moře. Nicméně věřte mi, že ve Skotsku jsou hezčí místa. Glasgow jsem neměla zatím možnost poznat z blízka, nicméně vzhledem k jeho průmyslové minulosti mě vůbec z článků a fotografií neláká, přestože je to největší skotské město. Ani Oban bych zrovna nemusela znovu vidět- městečko je sice u moře ale velmi turistické! Pokud sem nejedete za palírnou whisky, tak si raději zvolte jiné místo :-).

Findhorn

Pokud byste měli podobný nápad jako naši milovaní a chtěli byste si Skotsko projet z jihu na sever a na severu někde přespat. Můžete zkusit kempovat jako my. Kempovali jsme v malé vesničce zvané Finhorn, v jednom moc hezkém kempu. (Mimochodem, když jsem poprvé slyšela ,,Findhorn” Přeslechla jsem se a myslela jsem, že slyším Gryffindor- milovníci Harryho- vědí.) Pláž před ním byla v zálivu a tak výhled nebyl takový, jako když jsme zašli za zátoku. Nikdy bych nečekala, že mě moře ve studených končinách tak dostane. Já se prostě zamilovala do Severního moře a skotského pobřeží.

Oblast v níž jsme bydleli u mojí milované Týnky a jejího Vašíka se jmenuje Highland a musím říci, že jsem byla nadšená nejen z krás zeleně, ale také ze zvířátek, které v této oblasti žijí.

Hlavně z těch chlupatých kraviček a z toho množství ovcí. To byl ráj!

Stručně a rychle bych na závěr chtěla poděkovat těm, bez kterých bych tento článek nepsala. Mé nejmilovanější kamarádce, sestře, opoře prostě všemu, co v ní mám celý život a co ztělesňuje tak skvělého člověka! A dále jejímu NEméně báječnému příteli za všechno pojímaje od maličkostí až po ty velké věci- pro mě stejně podstatné. Bylo to úžasný! A nedovedu si představit krásnější dovolenou než s Vámi!! A naposledy taky děkuji i Tobě, má lásko, Marčo, že jsi tam byl a vše prožíval se mnou a zároveň byl se mnou na jedné vlně. Nemělo to chybu! 
 
Děkuji!

Luci

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.