SVATBA A DOBRODRUŽSTVÍ V ISTANBULU

Čau čau čau,
Možná jste si všimli, že jsem na IG postovala pár fotek z Istanbulu. Začnu od začátku, abyste pochopili, jak jsem se tam vůbec dostala. Má báječná kolegyně a kamarádka měla svatbu! Jako super marketingový  holčičí tým v práci jsme byly hromadně pozvány jako družičky na tuhle snovou svatbu v Istanbulu. Já neváhala ani vteřinu. Byla to má první zkušenost s Tureckem vůbec a vlastně většiny z nás, proto jsme se rozhodly si z toho udělat i takovou menší/větší dovolenou. Část dovolené byla zorganizována nevěstou a zbytek jsme si naplánovaly dle našich preferencí. No a vyšlo to skvěle! Svatba byla úžasná, Istanbul mě ohromil a lidi mě velmi mile překvapili. Proč?
Istanbul view

Co považuji za druhý největší zážitek, samozřejmě po svatbě, byly asi obecně vždy jízdy taxíkem a Uberem! V autech jsme asi zažily fakt největší dobrodružství! Neměly jsme internet, protože nám turecké SIMKY z nějakého záhadného důvodu nefungovaly, a tak jsme dovolenou pojaly offline, což jsme ve finále zhodnotily velmi pozitvně. Všechno jsme si najednou užívaly víc naplno a sebe navzájem. Nicméně najednou zjistíte a uvědomíte si, že nejste jen bez sociálních sítí, ale i bez navigace, Uber appky a všeho! Takže hony za nalezením wifi pro zavolání si Ubera byly fakt vtipný!

Stalo se, že nás i cizí pán musel vést za jedním z řidičů, protože jsme prostě nebyly schopné identifikovat, kde na nás už těch 20 minut čeká. K čemuž se dostávám k ochotě Turků, byli fakt nezištně hrozně ochotný. Mimochodem Uber je v Turecku nelegální! Věděli jste to? Jakto že jsme teda využívaly převážně tenhle způsob dopravy? No protože to prostě šlo :D.. Jo, zastavili nás policisté a chtěli naše pasy a dali řidiči pokutu a? No a jelo se dál. Ale co bylo nejvíc “cool”? Uber je v Istanbulu pro 6 lidí minimálně a většinou jsou to multivany nebo zkrátka tyhle vícemístný auta. Vtipný bylo, že každý další vůz od Uberu nás totálně šokoval svým upgradem. Jasně, hudba, elektronicky ovládatelný a vysouvací stolečky, podnožky, různé světla, která blikala červeně, modře a dalšími barvami. Taky bylo možné ovládat čudlíky sedačky, jak moc se přiblížíme naproti holkám. Ale co byl zlatý hřeb, kromě připojení Iphonu k rádiu a pouštění si vlastních písniček, byla TV, která vyjela v meziprostoru mezi řidičem a zadní kabinou a my se mohly dívat na TV. To vše v Uberu za pár kaček. Noa s Airbnb? Víte, ono ani s Airbnb to nebylo tak docela ok. Jak že jsme to vlastně bydlely? No v Airbnb :D… 

Jenže jakýmsi zřejmě omylem zapomněl náš majitel, že jeho byt, který pronajímá, ještě neprošel registrací a schválením. A jak jsme na to přišly? Tak, že nám v pondělí ráno asi v 10 hodin zvonili turečtí policisté na zvonek a něco se nám turecky snažili sdělit. My jim nerozuměly, naštěstí ale naši turečtí přátelé nám to pomohli vykomunikovat. Bohužel to nezměnilo nic na situaci, že jsme se musely okamžitě z bytu vystěhovat, aby se byt mohl zapečetit. Takže my ve spodním prádle, nevyčištěné zuby, totálně rozbordelařený byt s hadrama a kuframa a vším možným a 5 minut na balení. No byl to fakt MAZEC! Ale zvládly jsme to! Náš hrdina a novomanžel Utku naštěstí domluvil s majitelem, že nám uhradí zbývající noc v jiném bytě. A tak jsme v podstatě za chvíli už zase měly kam jít. Uuf. Jely jsme tedy nelegálním UBEREM z nelegálního Airbnb do dalšího snad legálního Airbnb..:D

Obecně pro nás velmi milé zjištění bylo, že v Turecku je všechno o něco levnější než u nás. Což  ve většině států, které jsem navštívila, neplatilo. Vstupy, snídaně, obědy, doprava i oblečení, vše se hned kupovalo s větší radostí a lehkostí! Co se týče památek, doporučila bych Vám navštívit krásnou Blue Mosque- snad budete mít větši štěstí a nebude celá zabalená zevnitř i zvenku lešením.

Potom se mi osobně velmi líbil výhled z Galata Tower. Hagia Sofia je maličký kousek od modré mešity, takže to můžete kdyžtak zfouknout najednou :-). Mně osobně se ještě strašně líbil Grand Bazaar! Jeden z nejstarších a největších komplexů krytých tržnic na světě. Ta atmosféra a ty malé obchůdky měly takové kouzlo! Fakt jsem se do toho místa zamilovala. A na každém rohu byla ochutnávka různých baklav a dalších tureckých dobrot!

Mňam! Pokud chcete nakupovat v klasických trendy obchodech- Taksim je jako naše Příkopy ale ještě delší a širší. Je tam spoustu obchodů, co znáte, ale i místních oblíbených- jako je třeba Koton nebo Oxxo. V dalších menších bočních uličkách pak najdete maličké butiky se SUPER věcmi za SUPER cenu. Já si takhle koupila úžasný originální kožený batoh v přepočtu jen za 500 Kč, pašmínu za 50 Kč. Prostě bomba. Jinak jsem ale nebláznila a držela jsem se, spíš jsem nasávala tureckou atmosféru a hybernovala!

Řeknu Vám, že na tuhle dovolenou budu strašně ráda vzpomínat! Istanbul je nádherný město! Jediné negativum je asi množství lidí. Je to tak ohromný město a logicky tomu nasvědčuje i množství obyvatel a stejně tak i turistů. S tím souvisí i otřesná doprava. Ale zase jak jsem už uvedla na začátku, my si v taxících i Uberech užily fakt srandu! Na téma svatba se v tomhle článku rozvášňovat nebudu, to je totiž na další článek. Je tam toho tolik, co bych Vám chtěla vyprávět, takže zatím alespoň malá ochutnávka fotek.

Týjo, sama se divím, co jsem do tohohle článku dokázala všechno nacpat. Doporučení na nakupování, na památky, cenovou hladinu, fakta o Uberu a Airbnb a další! Moc doufám, že jsem vám Istanbul vykresila sympaticky a že třeba máte teď větší chuť se tam jet mrknout. Rozhodně to stojí za to!

 Luci

P.S. Ještě jednou veřejně děkuji nevěstě a ženichovi za pozvání! Moc si vážím, že jsem tam s vámi tenhle den mohla být. A pak taky děkuji mým skvělým kolegyním, právě díky kterým jsem si tak moc užila <3!
Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.