TOP 10 MÍST, KTERÝ NA SRÍ LANCE VIDĚT PROSTĚ MUSÍTE!

Tea plantations in Sri Lanka

Čau čau čau,

Tak tentokrát mám pro vás takový všeobsahující článek, kde shrnu must see místa, což by vám mohlo usnadnit rozhodování, kam se vlastně na tý Srí Lance vydat. No v podstatě vám to zase tolik neulehčím, protože když se podíváte na mapu, zjistíte, že každý to místo je jinde. Nicméně i přesto to doporučuju objet! 3 dny být tam a pak zase jinde, proč ne! Věřte mi, že zrovna u Srí Lanky se to vyplatí. Je tak krásná!

Sri Lanka

1. Galle Fort

Obecně všema deseti hlasuju pro Galle! Myslim si, že hlavně Evropany dostane!! Je tam vidět silný vliv Nizozemska z dob kolonizace. Takže centrum je strašně roztomilý! Chvilku vám podle architektury přijde, že jste někde na pobřeží v Evropě, záměrně řikám v Evropě, protože i menší vliv Britů je v Galle znát. Nicméně pevnost Galle se nachází na pobřeží a je okouzlující zvlášť při západu Slunce. Potom se můžete vydat maličkými roztomilými uličkami do centra dění. Všude kolem je moc obchůdků s handmade zbožím a je to prostě roztomilý! Večer se rozsvítí malý žárovičky a světýlka a to dodá městečku ještě teprve ten pravý šmrnc. Atmosféra je skvělá a jídlo taky!

Galle Fort

2. Wijaya beach

No jo, Wijaya beach to je more láska. Chystám článek s 5 nejoblíbenějšíma plážema na Srí Lance. Ale už tady musím zmínit tuhle! Protože ta si mě teda dostala hned. Já nevim vlastně ani proč. I když se domnívám, že to bylo tím západem Sunce za palmy. To byla láska na první pohled! Jo a taky, právě Wijaya beach má tu zvláštnost, že je přímo v moři přirozeně vytvořený obrovský bazén, který je obehnán menšími útesy. Takže i když je větrno, vy si vesele plavete v moři a útesy zmírní vlny tak, že je to jak pohlazení. Zlatý hřeb toho všeho jsou želvy, kterých je tu plno. Jeden večer jsme s mojí kamarádkou Erin stály na jednom z útesů a při stmívání jsme sledovaly, jak se želvám vynořují postupně hlavičky, aby se mohly nadechnout. Stály jsme na tom útesu asi hodinu jak malý holky a předháněly se, kdo uvidí další. Bože, jak málo kolikrát stačí ke štěstí. Jo, to byl moment, kdy jsem cítila čistý štěstí!

Wijaya Beach
Wijaya Beach
Wijaya Beach

3. Mirissa

Asi nejpopulárnější “insta” místo v okolí Galle. Je populární především svým Coconut Tree Hill. Což je, jak už sám název napovídá, Kopec vedle moc hezký pláže, na kterým si tak nekonvečně rostou palmy. Kontrast oranžový země, palem a nádherně modrý mořský vody je tak pěknej, že tam lidi chodí jen, aby si udělali fotku. Nejhezčí je to místo při západu Slunce, ale jestli je v tu dobu i možný se tam dostat skrze vášnivý fotografy, to vám neřeknu… Každopádně pláž vedle je obrovská a procházka po ní stojí za to! Pár set metrů od pláže najdete i známý insta fotospot s pávem (malba na zdi), který se nachází doslova na hlavní silnici a pokud chcete fotku, bude muset fotograf podstoupit riziko ublížení na jeho zdraví a jít do prostřed týhle hlavní silnice. Riziko ublížení na zdraví proto, že ho nejspíš přejede bláznivej řidič autobusu nebo TUK TUKU, ale chápu, že to je MUST HAVE. Jak vidíte, já tu fotku musela mít taky… A díky Bohu, Erin je živá!

Coconut three hill
Mirissa

Ella

Ella je moje láska v horách ve vnitrozemí, pokud se tam dostanete, víte, co máte dělat, článek o tomhle víkendu jsem napsala se všema tipama, kam co a jak! Tady je odkaz. Nicméně níže vypichuju highlighty!

4. Little Adam’s Peak

I Little Adam’s Peak jsem vychválila do nebes v předchozím článku, ale to prostě jinak nejde. Koukněte na ty fotky! Máte rádi výhledy? Přírodu? A i trošku výšlapy? Jděte do toho, nebudete litovat ani jednoho schodu/ kroku. Pro mě to byl přeneseně trošku takový Nový Zéland v Asii obklopený čajovýma plantážema. Takže něco božího.

Little Adam's Peak
Little Adam's Peak
Little Adam's Peak

5. Nine Arches Bridge

I tenhle skvostný most musím zmínit znovu, protože je to hezkej výlet a i vlak, co po po tomhle mostu jezdí, prostě ke Srí Lance neodmyslitelně patří! Ideální absolvovat ráno nebo k večeru. Já tam byla před pravým polednem a bylo to peklo na zemi. A samozřejmě moje “photosession” netrvala 5 minut. Dokonce jsem slezla pod most za opičákama mezi čajovníky, abych si most pořádně prohlídla samozřejmě i zespodu! Kontrast masivního kamennýho železničního mostu s totálně zeleným prostředím je pěknej! No a dáte si kokos, sednete si na most, budete koukat do zelený a bude vám fajn, věřte mi!

Nine Arches Bridge
Nine Arches Bridge
Nine Arches Bridge
Train in Ella
Train in Ella
Train in Ella
Train in Ella

Sigirya

Ani Sigirya není zbytečně opěvovaná. Je to zase něco jinýho. Člověk by neřekl, že ten Cejlon, co by “malej” otrov může bejt tak moc rozmanitej, ale je! Změnu uvidíte hned. Je tu ještě větší horko, protože je to vnitrozemí, nefouká tu tolik vítr, je totiž v nízký nadmořský výšce, takže trošku pec! Nicméně okolo žijí divocí sloni, miliarda opičáků a všelijakých tvorů. Výlety, který vypichuju, jsou prostě za všechny ty brzký rána a propocený hodiny při výšlapech.

6. Pidurangala

Když si zadáte do vyhledávače Sigirya, jsem si jistá, že vám vyjede jako první Sigirya Rock. Ale většina fotek bude pořízených právě z Pidurangaly.  Takže pozor! Což je takový hornatý skalisko, na který není zajímavý pohled sám o sobě, protože nemá tak impozantní tvar jako Sigyria rock, ale výhledy z ní jsou mnohem lepší než ze samotný královny Sigirya Rock. Takže jen dopředu zvažte, na kterou tu horu se vám chce vlastně lézt. Za mě stojí za to obě! Z Pidurangaly máte super výhledy a je to strašně pěkný místo nahoře na pohodičku a nebo sledování západu Slunce a vidíte prostě 360 stupňů všude kolem.

Pidurangala rock
Pidurangala Rock

7. Sigirya Rock

A proč teda vlastně lézt na tu Sigirya Rock? Protože, co se týče historie a Srílanské kultury je to klenot. Pozůstatky pevnosti jsou starý stovky a stovky let. A zahrady kolem tvoří moc pěkný půdorys. Moc hezký na procházku. A taky máte díky bohu nahoře dost prostoru, takže se všichni lidi tak nějak rozprostřou a nijak vás tam zásadně nečílí. Pokud teda už na všechny nemáte alergii po náročným vejšlapu nahoru. Kdy za sebou jdete s davem v zástupu slimáčím krokem. Pokud si nepřivstanete jako já asi v 6 hodin.

Rada pro holky: Neberte si minisukně ani krátký šaty, návštěvníci za vámi, resp. pod vámi uvidí všechno! Já toho viděla určitě víc, než bych si přála.

Sigirya Rock
Sri Lanka

8. Dambulla

Jeskynní chrám v Dambulle bych fakt vyzdvihla. Je to krásný! I když nic moc dalšího se tam dělat nedá. Malby a sochy jsou dechberoucí a vůbec mě nepřekvapilo, že se tohle místo řadí do světovýho dědictví.

Dambulla
Dambulla

9. Colombo

Co se týče hlavního města Srí Lanky- Colomba, mě se líbilo moc, strašně moc! Opět mix kultur a náboženství dodávaly tomu místu neskutečně silnej šmrnc. Bohužel, protože jsem se v Colombu otrávila jídlem a musela jsem k doktorovi s horečkama a pocitem, že je to moje poslední hodinka, nestihla jsem toho projít moc. Každopádně jeho atmosféru a chaos miluju! I přes tuhle nepříjemnou zkušenost na Colombo budu vzpomínat v dobrým a taky na lidi, který jsem tam potkala.

10. Yala

Tohle místo jsem bohužel jako jediný z uvedených nenavštívila a moc mi to mrzí. Nachází se tam národní park a můžete tam potkat všelijakou divokou zvěř. Jestli sledujete můj IG @Luci_Pied tak víte, že byl můj velký sen vidět divoký slony, což se mi nepovedlo, ale zase mi něco zůstává na příště. Jsem si totiž jistá, že nějaký “příště” určitě bude. No a právě v Yala bych si i ty slony nejspíš odškrtla. Určitě na to mrkněte na net. Pořádá se tam spoustu výletů safari v jeepech. Slyšela jsem na to samý fajn zpětný vazby.

Little Adam's Peak

A to je všechno! Uuuuuuf. Abych to shrnula. Srí Lanka je láska. Je zelená, milá, pokorná, snaživá, divoká a klidná zároveň, usměvavá, vřelá a milovaná! Málo co se mi tak vrylo pod kůži jako Srí Lanka svým vším! Je to komplex věcí, lidí, vlastností a aspektů, který jsem si zamilovala jako balíček! A proto ji tak strašně doporučuju a opěvuju, nic jinýho za tím není! Napadá mě toho o Srí Lance tolik. Pokud by vás cokoli zajímalo, prosím, pište, nemám kapacitu, to sem všechno vypsat. 

Mějte se báječně!

Luci

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.